تبلیغات
روستای ورا vrra - رازی خفته در زیر هزاران خروار سنگ
روستای ورا vrra
اینده کتابی است که حال مینویسی پس چیزی بنویس که فردا از خواندن ان لذت ببری
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

بنام خدا

انگاه که زمین تکان خورد و زلزله ای عظیم روی داد مردانی دلیر سراسیمه به این طرف و ان طرف فرار میکردند و در فکر این بودند که جان اطرافیانشان را نجات دهند صدای فریاد زنانی که بچه هایشان رادر اغوش گرفته و با دلی پر از ترس و نا امیدی درحال نجات خود و فرزندانشان بودند درهمه جا می پیچید.

ناگهان تکانها شدیدتر شدند و زمین بیشتر لرزید کوه شروع به حرکت کرد و در مدت خیلی کوتاهی باسرعتی باورنکردنی به  پائین سقوط کرد و تمام هیاهوی را که در بین مردم افتاده بود را خاموش کرد و تمدنی را با فرهنگی بزرگ همراه با مردمانش به زیر هزاران خروار سنگ برد و نامشان را از صفحه تاریخ پاک کرد و دیگر کسی ندانست که انها چه کسانی بودند و ایا کسی یا کسانی از انها توانستند از ان حمله بیرحمانه طبیعت جان سالم بدربرند. و اگر اری به سر انها چه امد.

مقدار اوارها و سرعت ان به مقداری زیاد بوده که بعد از ریزش به دره که به رودخانه سیروان منتهی میشده است که جلوی رودخانه سیروان را همانند سدی بزرگ به ارتفاع بیش از صد متر گرفته است و برای مدتی طولانی توانسته از عبور اب جلو گیری کند.

تنها واژه ای که از ان تمدن بر جای ماند واژه ی ورا (در زبان هورامی به معنی ریزش کوه است) بود که ان را بر نام روستای کنونی نهادند .

از همین نام معلوم میشود که زبان انها هورامی بوده است .

  متاسفانه هیچ گونه تحقیق ویا کاوش علمی در این مورد انجام نگرفته است .

تاریخ دقیق واقعه را کسی نمی داند چون ان واقعه هیچ گاه نوشته نشد یا شاید ما از ان بی خبریم .تنها مدرکی  که اعتنا به ان هم به تنهای نمی تواند کافی باشد نقاشی چند بز کوهی (که ل) میباشد که روی صخره ای کشیده شده اند که ان صخره نیز جزئی از هزاران تن اوار مرگباری بوده که از ان بحث کردیم . به گفته تاریخ دانان این نقاشی متعلق به بیش از چهار هزار سال پیش میباشد پس نتیجه میگیریم که ان واقعه بیشتر از چهار هزار سال پیش بوده است.

باتوجه به نقل قولهائی که از ریش سفیدان سینه به سینه به ما  رسیده است می گویند تنها کسی که از ان واقعه جان سالم به در برده چوپانی بوده است که طبق عادت گله را برای چرا به بیرون از ده می برده است و تمام این اتفاقات را به چشم خود دیده است. و دیده است که چگونه خانواده دوستان و اشنایانش زنده زنده به زیر خاک رفتند .                                                                                                                                                              (عاقلانی ده ور قه دیم ئه یامان یانه ی دنیاشان وینه ی پل فامان ئه ر که سی نه بو شیتو دیوانه وه بانی پل دا کی که رده ن یانه)

تنها چیزی که میتوان گفت این است که با توجه به موقعیت جغرافییای روستا در گذشته وحال که در سر راه دیگر روستاههای منطقه بوده وهست هیچگاه روستای بن بست نبوده ونیست ازاین رو باید روابط خوبی با دیگر مردمان داشته باشد وهمین امر باعث پیشرفت ان بوده است و توجه دیگران را به خود جلب کرده هست.

نکته ای دیگر در مورد تمدن خفته اینکه با توجه به گفته های پیشینیان در این روستا به اندازه ای چشمه اب داشته که در ان هشت (8)اسیاب ابی -(در زبان کردی -ئاش-) فعالیت داشته اند . در عوض روستای فعلی یکی از کم اب ترین روستاهای منطقه است که از لحاظ کم ابی در سالهای گذشته بیشترین صدمه را به خو دیده است.

همان طور که اشاره کردم روستا با دارا بودن منابع اب زیاد باید از لحاظ کشاورزی نیز پیشرفته بوده باشد مدرک این مسئله روئیدن بوته سماق و بوته پنبه در دو جای متفاوت از روستا می باشد.

 - لطفا با نظرات خود مرا یاری کنید -سپاس بو ئیوه   

 ورا بعد از ان واقعه تلخ که از ان بحث کردیم تا مدتها خالی از سکنه بوده است و بعد از مدتی که اوضاع حالت طبیعی به خود گرفته دوباره کسانی که دامدار بودند و ییلاق و قشلاق میکردند با وجود چشمه ابها و موقعیت جغرافیای و شرایط خوب دامداری در ان ساکن شدند که متاسفانه تاریخ ورودشان معلوم  نیست . 

اگر بتوان گفت که از ان واقعه کسی زنده ماند به احتمال زیاد در همان جا زندگی را از سر گرفته است و اگر خیر چه کسانی ساکنین ورا شدند 

عده ای می گویند که گروهی دامدار از عراق امده ودر انجا ساکن شدند وگروهی دیگر بر این باورند که در روستای عباس اباد در ان زمان در بین اهالی روستا نزاعی صورت گرفته و عده ای از اهالی عباس اباد را به جای گذاشته و در روستای ورا ساکن میشوند که این یکی به احتمال صحیح نمی باشد چون زبان مردم عباس اباد هورامی ولی زبان روستای ورا سورانی ( جافی ) می باشد . 

از انجا که ورا جزیی از هورامان بوده وهست از لحاظ دینی و مذهبی دین زرتشت را قبول داشته اند که قلعه ای دارند که هم اکنون بنام قلعه ی گبریان (قه لای گاوران) مشهور است که در هنگام خطر که صعب العبور میباشد به ان پناه میبردند و خود را در برابر خطرها حفظ میکردند و اثار ان هم باقی است 

در چشمه ای بنام (کانی قه مان ) راهی است که به قه لای گاوران ختم میشود که اثار ان راه هم اکنون باقی است از همین چشمه اب را بوسیله جوی ابی به پایین قلعه میبردند که اثار کمی از ان جوی اب باقی است.

در زمان حمله اسلام به منطقه برای جلو گیری از پیروزی مسلمانان و دفاع در برابر انها و حفظ عقاید و باورهای نیاکان خود به قلعه پناه بردند مدت زیادی را در انجا در برابر مسلمانان مقاومت کردند با شنیدن ورود اسلام به منطقه و احساس خطر حمله به انها جهت عدم استفاده مسلمانان از یکی از چشمه ابهای نزدیک محل نبرد (که وجود اب همیشه لازم وضروری بوده وهست) ان چشمه را به صورت خیلی زیرکانه ای رویش را پوشانده اند این کار  طوری بوده است که اب چشمه به عقب بر میگشته  شاید قبول این امر برای ما سخت باشد که چطور ممکن است که اب چشمه ای به عقب برگردد ولی باید این را قبول کرد که بسیاری از کارهای که در دنیای باستان انجام گرفته است انسان امروزی را به تفکر وا میدارد .

در سالهای اخیر هنگام کوچ اهالی به ییلاق ( هه وار )(جای که دامداران در فصل تابستان به انجا میروند ) یکی از اهای در سر راه عبور متوجه صدای غیر طبیعی در زیر زمین میشود و این مسئله را با اهالی در میان میگذارد اهالی نیز بعد از کندن زمین متوجه میشوند که این چشمه ای است با دیوار  چینی که جلوی اب سد شده و اب به عقب بر میگردد از ان روز تا به حال از ان چشمه استفاده میشود. 

 منتظر مطالب بعدی باشید لطفا با نظرات خود مرا یاری نمایید .

پیروز بی جه ژ نی ره مه زان له هه مو موسولمانانی جیهان به تایبه ت هه مو کورده موسولمانیک هه ر وه ها پیروز بی له خه لکی با شه ره فی گوندی ورا

پیروز بی جه ژ نی ره مه زان له هه مو موسولمانانی جیهان به تایبه ت هه مو کورده موسولمانیک هه ر وه ها پیروز بی له خه لکی با شه ره فی گوندی ورا

پیروز بی جه ژ نی ره مه زان له هه مو موسولمانانی جیهان به تایبه ت هه مو کورده موسولمانیک هه ر وه ها پیروز بی له خه لکی با شه ره فی گوندی ورا

تاریخ 17/05/1392


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 9 بهمن 1389 :: نویسنده : رزگار صالحی
یکشنبه 4 تیر 1396 21:35
core از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آیا
نه حل و فصل بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما موفق به من مؤمن اما فقط برای کوتاه در حالی که.
من با این حال کردم مشکل خود را با جهش در مفروضات
و یک خواهد را خوب به کمک پر کسانی که شکاف.
اگر شما که می توانید انجام من خواهد بدون شک بود تحت تاثیر قرار
داد.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:34
قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین ابتدا آیا واقعا کار درست
با من پس از برخی از زمان. جایی
درون پاراگراف شما قادر به من مؤمن اما تنها برای
while. من این کردم مشکل خود را با فراز در منطق و شما
خواهد را سادگی به کمک پر همه کسانی شکاف.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من را بدون شک بود تحت
تاثیر قرار داد.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 16:29
Hi there all, here every one is sharing these kinds
of know-how, so it's pleasant to read this weblog, and I used to pay a quick visit this web site all
the time.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 20:07
My brother suggested I may like this blog. He was once
totally right. This post actually made my day. You can not believe
simply how so much time I had spent for this information! Thank you!
یکشنبه 20 فروردین 1396 04:47
Hi there everyone, it's my first visit at this site, and piece of writing is genuinely fruitful in support of
me, keep up posting these types of articles or reviews.
سه شنبه 15 فروردین 1396 16:40
What's up, after reading this remarkable piece
of writing i am also happy to share my familiarity here with friends.
سه شنبه 15 فروردین 1396 01:32
I'm gone to inform my little brother, that he should also pay a quick visit this webpage on regular basis to take updated from most up-to-date news update.
شنبه 17 اسفند 1392 23:54
سلام عزیزم .وبلاگ خیلی زیبایی داری بخصوص این پستت که عالی بود .یه پیشنهاد واسه دوست گلم دارم .راستش من یه گروه تازگی ها راه انداختم در مورد استخدامه که جدیدترین اخبار استخدامی رو به گروه میفرستم .اگه شما هم از این ایمیل ها میخواهی دریافت کنی پیشنهاد میکنم بیا عضو شو .گروهم کاملا سالمه و الان 2000 عضو داره .چون روزی فقط یه ایمیل میفرستم که مزاحمت نداشته باشه واسه کسی .ضمنا تبلیغ هم اصلا ارسال نمیشه به گروه چون کار درستی نیست! .برای عضویت به وبم بیا .همه چی رو توضیح دادم اونجا .اینم لینک http://www.estekhdamiha.com/khabarname
سه شنبه 19 شهریور 1392 13:45
kheyli mamnoon az matalebe zibat daii janam
vaqan ziba bood
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1392 17:02
مدتیه مطالب جدیدی ندارید مشكل چیه
رزگار صالحیممنون از نظرتون مشکلی برای وبلاگ ایجاد شده که شکر خدا حل شد
دوشنبه 21 اسفند 1391 16:59
زور سپاس بو ایوه کاک رزگار و بو ام مطالبه جوانه هیوادارم شاهدی ارائه ی مطالبی زورتر له طرف ایوه بوین .
پنجشنبه 27 مهر 1391 23:16
کاک رزگار سلام خسته نباشید امیدوارم همیشه موفق باشید امید وارم مطالب تازه رو وبلاگ بذارید. موفق باشید در پناه حق
یکشنبه 29 مرداد 1391 05:40
دستان خوش بیت کاریکی جوانە.
جمعه 5 خرداد 1391 01:49
با تشکر از مهندس ناظر مسجد ، مهندس احمدی
یکشنبه 30 مرداد 1390 22:37
عالی بود ممنون کاک رزگار
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

با توجه به اینكه فرهنگ و اداب و رسوم و پیشینه ما در تاریکی زمان پنهان شده و میشود وظیفه ماست كه از نابودی ان جلو گیری كنیم
مدیر وبلاگ : رزگار صالحی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :